У НОВОМУ АРТПРОСТОРІ ОДЕСИ ВІДКРИЛАСЯ ВИСТАВКА УНІКАЛЬНИХ СТАРОДРУКІВ ТА АРХІВНИХ МАТЕРІАЛІВ
Для поліетнічної Одещини особливий сенс має відкриття Музею української книги – нового культурного простору, створеного при Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці ім.М.Грушевського задля збереження й популяризації найкращих зразків української книжкової культури, повноцінного включення унікальних матеріалів українського друку до загальнокультурного національного дискурсу. У його ексклюзивному книжковому артсховищі зберігатимуться найцінніші фоліанти.
Планується, що цей заклад нового формату стане доступною діалоговою платформою для діячів культури, освітян, активістів, меценатів різних регіонів, сприятиме консолідації суспільства через залучення громадян до збереження національної культурно-історичної спадщини.
18 серпня в Музеї відкрито виставку «Україна 30+: про що мовчать німі свідки історії?», яка покликана довести українцям, що історія їхньої країни налічує набагато більше, ніж 30 років. Партнер виставки – Департамент культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації.
«Цю величну історію буде відображено через книги-стародруки та через архівні матеріали. Учасники заходу зможуть побачити унікальні зразки української книжкової спадщини XVI-XIX ст. із фондів Музею книги та друкарства, зокрема, «Правду Руську», опубліковану в 1792 та 1799 роках, «Акти Галіції та Лодомерії» 1780 року, «Литовський Статут» 1588 року, названий Третім, що був складений після Люблінської унії й об’єднання Великого князівства Литовського й Корони Польської, та багато інших цінних фоліантів» – відзначила заступник директора Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації Ярослава Різникова.
А серед рідкісних документів, наданих Державною архівною службою України до експозиції виставки, представлено Конституція Варшавського сейму від 22 листопада 1649 р.; Гадяцька угода 1658 р.; Переяславські статті 1659 р.; Глухівські статті 1669 р.; Універсали Української Центральної Ради; листи М.Грушевського, В.Винниченка; справа Степана Бандери та багато інших ексклюзивних документів, які ніколи раніше не виставлялися в Одесі.
За словами Ярослави Різникової, доповнять виставку нові факсимільні видання, що будуть передані у дар Музею української книги видавництвом «Горобець», – Луцьке Євангеліє XIV ст. (оригінал у Москві, Росія); Луцький Псалтир 1384 р. (оригінал у Флоренції, Італія); Холмське Євангеліє XIII ст. (оригінал у Москві, Росія); Лавришівське Євангеліє XIV ст. (оригінал у Кракові, Польща); Реймське Євангеліє. Конволют XI ст., XIV ст. (оригінал у Реймсі, Франція); Віденський Октоїх XIII ст. (оригінал у Відні, Австрія).
Усі учасники заходу змогли перегорнути значущі сторінки нашої історії, зупинившись на подіях, що вплинули на наше сьогодення, оновити своє сприйняття історії і подивитися на події з позиції саме Незалежної Держави.