ПРОВУЛОК СКАЛЬКОВСЬКОГО В М.ОДЕСА ПЕРЕЙМЕНОВАНО НА ПРОВУЛОК ЗОЇ ПАСІЧНОЇ


Зоя Пасічна (08.08.1947-01.10.2018) Заслужений майстер народної творчості, член Національної спілки художників та Національної спілки майстрів народного мистецтва України, лауреат премії імені Ростислава Палецького.

Художню освіту отримала у Київському училищі декоративно-прикладного мистецтва (тепер Київський інститут декоративно-прикладного мистецтва та дизайну ім. М. Бойчука). Із 1968-го проживала в Одесі, творчо й натхненно працювала в жанрі декоративного живопису.

Основа творчого розвитку майстрині — петриківський розпис. Згодом поступово вводила у власний діапазон українських образів прикмети регіональних тем Причорномор’я. Вона також використовувала техніку орнаментації мальованої кераміки.

Зоя Пасічна є автором ілюстрацій до десяти дитячих книг, збірок віршів, українських казок і колискових.

У доробку художниці — понад 30 персональних не менше спільних виставок. Твори Зої Пасічної зберігаються в Одеському художньому музеї, у Національному музеї народного мистецтва України та Центральному музеї народної культури ім. І. Гончара, Палаці мистецтв «Український дім», у Музеї Т. Шевченка в Шевченківському Національному заповіднику (м. Канів), у Музеї сучасного українського мистецтва України в м. Хмельницькому, а також у приватних колекціях вітчизняних і зарубіжних поціновувачів народного декоративно-прикладного мистецтва (Україна, Польща, Канада, Росія, США, Франція, Німеччина, Китай, Ізраїль, Нідерланди , Болгарія, Італія).

Працюючи довгий час в Одеському обласному центрі української культури, Зоя Сергіївна була активною учасницею Народної академії творчості і в рамках Школи народних ремесел проводила безліч майстер-класів, пізнавальних лекцій.

Однією з її останніх робіт стала участь у проєкті зі створення оберегового рушника національної єдності «Сонячна Одещина», що має довжину 7 метрів, а завширшки 60 см. За її ескізом на старовинному полотні його вишивали понад 1500 осіб, серед яких майстрині всієї області, представники дипломатичного корпусу, діти, жінки та чоловіки. Рушник, об’їхавши всю Одещину, став частиною експозиції Музею елементів нематеріальної культурної спадщини Одещини при Одеському обласному центрі української культури.

Зої Пасічник не стало 1 жовтня 2018 року у віці 71 рік.