ОДЕСЬКА ОДА СПРИЯТИМЕ СТВОРЕННЮ ПАМ’ЯТНИКА ЖЕРТВАМ «ОДЕСЬКОГО БАБИНОГО ЯРУ»
Заступник голови Одеської обласної державної адміністрації Світлана Фабрикант провела робочу зустріч з директором «Центру ліберальної сучасності» пані Марілуїзе Бек (Німеччина).
Участь у зустрічі та обговоренні взяли директор Департаменту інвестиційної та зовнішньоекономічної діяльності, міжнародного співробітництва і туризму ОДА Роман Григоришин та директор Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Олена Олійник.
В ході зустрічі сторони обговорили питання встановлення гідного пам’ятника на місці колишніх порохових складів, де під час окупації Одеси в жовтні 1941 року були знищені більш ніж 25 000 чоловік після того як румунські війська захопили Одесу.
Світлана Фабрикант подякувала гості з Німеччини за величезну роботу, що проводиться Центром.
“Ми вдячні та шануємо те, чим Ви займаєтеся. Ця тема дуже важлива і для великої кількості мешканців Одещини, і для мене, як людини, що розуміє, наскільки сьогодні знаково та своєчасно відновити пам’ять про ті жахливі події”, – сказала Світлана Фабрикант, – “Голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький також приділяє цьому велику увагу і обласна адміністрація завжди готова сприяти та надавати підтримку в діяльності щодо збереження історичної правди”.
Марілуїзе Бек підкреслила, що на превеликий жаль, ця трагедія залишилася невідомою в Німеччині. Центр опікується низкою гуманітарних проектів з вшанування пам’яті жертв злочинів, скоєних нацистами на території України та інших країн під час Другої світової війни.
Мета – показати історичну відповідальність Німеччини. Відкриття цього меморіалу передбачатиме участь високопосадовців не тільки України, але й Румунії, Німеччини. Профінансує роботи німецька сторона, державою вже виділено відповідні кошти.
В ході спілкування Марілуїзі Бек було презентовано передпроектні пропозиції меморіалу.
Наприкінці зустрічі Світлана Фабрикант наголосила, що сьогодні й завжди завданням номер один, для кожного з нас, має бути недопущення будь-яких проявів ксенофобії, антисемітизму та расизму, і трагедія, яка сталася майже 80 років тому в Одесі – це страшний злочин, що слугує попередженням усім нащадкам.
Довідково:
Одеса була захоплена румунським та німецькими військами восени 1941 року. Одразу після цього євреї, військовополонені, співробітники органів влади були оголошені небезпечними особами. Почалися репресії та розстріли, апогеєм стало зігнання тисяч осіб у приміщення порохових складів на околиці Одеси (зараз – Люстдорфська дорога, 27, в районі площі Толбухіна). Наприкінці жовтня у дев’яти складах нацисти розстріляли та спалили живцем приблизно 25 000 осіб, у переважній більшості – євреїв. Серед цих людей було також близько 3000 солдатів і моряків, які не встигли евакуюватися. Усього лише декільком жертвам вдалося врятуватися. Зараз ця територія отримала статус меморіального скверу, за підтримки «Центру ліберальної сучасності» там було встановлено пам’ятний знак та проводяться пам’ятні заходи.