Легалізація заробітної плати залишається найактуальнішим питанням сьогодення. Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок.
Чимало роботодавців просто ігнорують гарантований рівень мінімальної заробітної плати і змушують найманих робітників працювати на невелику зарплату, а часом зовсім не декларуючи оплату їхньої праці. Бажаючи уникнути зайвих, на їхню думку, витрат, видають працівникам зарплату в «конвертах». У цьому випадку мова йде про «тіньові» заробітки, з яких не сплачуються податки і внески. У результаті, погодившись на одержання зарплати в «конвертах», більшість людей не замислюється, що свідомо обкрадають самі себе.
Виплата заробітної плати в «конвертах» позбавляє працюючих визначених законодавством гарантій, в тому числі головної – через несплату єдиного соціального внеску наймані працівники втрачають страховий стаж та можливість одержання достойної пенсії за віком, по інвалідності, в зв’язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених законодавством.
Наприклад, допомога по частковому безробіттю на період карантину, визначена постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 № 306, надається центром зайнятості застрахованим особам, зокрема працівникам, з якими роботодавцем оформлено трудові відносини, чи то фізичним особам – підприємцям, які є застрахованими особами.
А іноді трапляється, що реальна заробітна плата працівника відрізняється від тієї, що відображена у відомості. Щоб не допустити цього, кожен працюючий громадянин має можливість перевіряти особисті дані стосовно страхового стажу, нарахованої заробітної плати та сплачених страхових внесків, шляхом отримання інформації, що міститься на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
За серпень поточного року 801 підприємством Одеської області нараховано заробітну плату у розмірі менше мінімальної, а кількість найманих працівників з такою зарплатою становила 2828 осіб, це майже 8 відсотків від загальної кількості найманих працівників цих підприємств.
Необхідно пам’ятати, якщо працівник буде оформлений на неповну ставку із заробітною платою менше мінімального розміру, страховий стаж в такому разі становить неповний місяць і обчислюється пропорційно заробітній платі. А низька заробітна плата дає низький коефіцієнт заробітку, який враховується при обчисленні пенсії.
Отже, оформлення на роботу має бути офіційне, а виплата заробітної плати відповідно до законодавства – прозора і відкрита. В іншому випадку, роботодавці позбавляють своїх працівників достойної пенсії в майбутньому та соціальної захищеності у випадках, передбачених законодавством, а також сприяють порушенню трудового законодавства.
Тож, отримуючи заробітну плату в «конверті» чи інше неофіційне джерело доходу, працівник має забезпечене сьогодення, але ризикує своїм майбутнім.
Начальник головного управління
Пенсійного фонду України
в Одеській області Олександр БУРЯЧЕНКО