ГОЛОВА ОДЕСЬКОЇ ОДА СЕРГІЙ ГРИНЕВЕЦЬКИЙ ПРОВІВ РОБОЧУ НАРАДУ З ПРЕДСТАВНИКАМИ РОЗДІЛЬНЯНСЬКОГО РАЙОНУ

Робоча нарада з представниками Роздільнянського району, який був створений на території колишніх трьох районів: Роздільнянського Великомихайлівського та Захарівського районів розкрила схожий спектр проблем, які існують і в інших районах області. Це – рівень заробітної плати, легалізація зайнятості населення, створення нових робочих місць, наповнення та виконання бюджетів громад.

Як повідомив голова Роздільнянської районної державної адміністрації Сергій Приходько, нині до складу району, в якому мешкає понад сто тисяч людей, входять 9-ть громад: одна міська – Роздільнянська; п᾽ять селищних (Великомихайлівська, Захарівська, Лиманська, Цебриківська, Затишанська) і три сільських (Великоплосківська, Новоборисівська, Степанівська). Територія району складає – 3,6 тисяч кв.км (10,7% площі Одеської області).

«Основна задача, яку ми ставимо перед собою, це налагодити комунікацію, виконавчу дисципліну, бюрократичну етику для того, щоб максимально залучати можливості державних програм, які сьогодні проголосовані в бюджеті на 2022-й рік.  І в робочому спілкуванні з роздільнянцями наголошую, що питання, яких ми торкнємось – це в першу чергу організація роботи на місцях та виконання тих повноважень, які надані законом. Це – і проблеми пов’язані з тим, що не всі територіальні громади затвердили Стратегію соціально-економічного і культурного розвитку, а це значить, що використання бюджетних коштів у вас – під великим сумнівом. В 2021-му році, у нас діє 65 державних програм, і лише по 50-ти ми спрацювали більш-менш нормально. Але ж треба використовувати усі 65 державних програм! Як власне і використання всіх субвенцій та можливостей щодо наповнення місцевих бюджетів і ефективного використання бюджетних коштів» – зауважив на початку зустрічі голова Одеської обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький.

Директор департаменту фінансів Марини Зінченко, повідомила що бюджет Роздільнянського району складається з бюджетів 9 громад, до яких, за 11 місяців поточного року, надійшло 527,6 млн грн, що становить 2,7% від загального  обсягу надходжень по області.

«Варто зазначити, що забезпечили виконання планових показників усі територіальні громади Роздільнянського району, додатково до плану отримано 36,9 млн грн. Однак зауважу, що декотрі з громад, забезпечили перевиконання бюджетів не через проведену роботу по наповненню бюджетів, а через заниження  планових показників! Це – Затишанська, Захарівська, Степанівська, Новоборисівська територіальні громади» – сказала Марина Зінченко.

Говорячи про виробничі показники голова РДА відзначив, що Роздільнянський район характеризується переважно сільськогосподарським виробництвом. Площа сільгоспугідь складає 305,7 тис.га, з них 74%  це – рілля. У 2021 році аграріями району намолочено 346,9 тисяч тонн зернових культур.

«Промисловість району  представлена підприємствами харчової та поліграфічної галузями: найбільшими підприємствами є філія Одеського консервного заводу «Дитячого харчування» та СП «Вітмарк-України». Ще одним важливим сектором економіки є понад 5000 суб’єктів малого підприємництва» – додав голова Роздільнянської районної державної адміністрації Сергій Приходько.

Проте зазначив керівник Роздільнянського району, середньооблікова кількість зайнятого населення в різних галузях економіки складає лише 8,8 тисяч осіб, що становить 19,9 % від працездатного населення, а це – свідчить про значний тіньовий ринок неоформлених робочих місць.

«Проведений  аналіз діяльності робочих груп та комісій з легалізації зайнятості та заробітної плати, створених в громадах, свідчить, що їх робота організована неналежним чином» – зазначив Сергій Приходько.

Продовжив цю думку і директор Департаменту економічної політики та стратегічного планування Одеської ОДА Дмитро Радулов.

«Найбільша частка працюючих з рівнем заробітної плати більше 10 000 грн, серед районів Одеської області, саме у Роздільнянському – 54,1% і найменша з рівнем заробітної плати до 7 000 грн – 23,6 %. Проте за розрахунковими даними рівень середньомісячної заробітної плати у Роздільнянському районі 9 місяців 2021 року становить – 9 826 грн. Динаміка – негативна, відбулось зменшення на 15% і в основному за рахунок галузей державного управління та оборони – з 13 378 грн до 10 998 грн, освіти – з 15 050 грн до 7 734 грн, охорони здоров’я та надання соціальної допомоги – з 10 708 грн до 9 815 грн» – повідомив директор Департаменту економічної політики та стратегічного планування Одеської ОДА.

Щодо розробки стратегій розвитку територіальних громад, то за інформацією Дмитра Радулова, з 9 громад Роздільнянського  району в 4 громадах розробили та затвердили стратегію (Великомихайлівська, Затишанська, Роздільнянська, Цебриківська) і 5 громад ще розробляють (Великоплосківська, Захарівська, Лиманська селищна, Новоборисівська, Степанівська).

«2021 рік – був першим, самостійним для всіх територіальних громад Одещини, які отримали певну автономію і незалежність від центрального бюджету. Це був рік  становлення громад та їх функціонування в нових умовах з розширеними повноваженнями, ресурсами та відповідальністю. Обласна державна адміністрація та всі структурні підрозділи, розуміючи певну нестачу досвіду, дефіцит фахових спеціалістів, законодавчу неврегульованість питань – підставляла плече та допомагала громадам вирішувати як організаційні так і фінансові питання. Для одних громад 2021 рік став це роком успіхів та досягнень, а для інших – помилок та прорахунків. Отриманий власний досвід, а також  успішні практики місцевого самоврядування територіальних громад-лідерів мають стати  запорукою подальшого розвитку територіальних громад у 2022 році. Територіальні громади відповідно до своїх повноважень мають самостійно приймати рішення та направляти свої зусилля для вирішення нагальних проблем жителів своїх громад,  фінансового забезпечення місцевих бюджетів та подальшої розбудови територій» – додав Дмитро Радулов.

«Плани, щодо покращення інфраструктури області у нас амбітні, але їх треба реалізовувати спільно! Ми розпочинаємо масштабну реконструкцію станції «Роздільна-Сортувальна». І це дозволить значно підвищити статус і міста, і району. Головною проблемою, в багатьох селах області, залишається питна вода. Я звертаю увагу на те, що проголосований вже бюджет на 2022-й рік, де закладені кошти, і діятиме державна програма «Питна вода». То ж і районна влада, і кожна територіальна громада при розробці Стратегії мають для себе викреслити план дій та кошти у цьому напрямку. Це ж стосується й питань  екології – нам треба допомогти Лиманській територіальній громаді, вивчити ситуацію з Кучурганським водосховищем і розібравшись з цими питаннями, ми зможемо спільно з громадами максимально підключити в дію екологічні програми, щоб за допомогою держави вирішити ці проблеми. У планах, в рамках програми «Велике Будівництво» – ремонт доріг, особливо на відрізку від Знам’янки до Кошар» – зазначив підсумовуючи робочу нараду голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький.