ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ ОДЕСЬКОЇ ОДА СВІТЛАНА ФАБРИКАНТ ОЗНАЙОМИЛА СЕРГІЯ ШКАРЛЕТА З НАУКОВОЮ ПЕРЛИНОЮ ОДЕЩИНИ – БІБЛІОТЕКОЮ ОНУ ІМ.МЕЧНИКОВА

Заступник голови Одеської ОДА Світлана Фабрикант, під час робочої поїздки до Одещини Міністра освіти і науки України, ознайомила Сергія Шкарлета з сьогоденням наукової бібліотеки Одеського національного університету імені І.І.Мечникова – одної із найстаріших наукових бібліотек України.

Книгосховище вишу закладу зберігає старовинні видання, які представляють собою величезний інтерес для дослідників і студентів. Фонд бібліотеки складає близько 4 млн книг і періодичних видань. 

Бібліотека зберігає 120 тисяч рідкісних і цінних видань, інкунабули, унікальні особисті колекції, зокрема книжкові зібрання родини Воронцових та колекцію книг графа О.Г. Строганова, рідкісні видання 1920-х років, комплекти одеських газет ХІХ століття, особисті архіви професорів університету.

У 2002 р. Наукова бібліотека ОНУ імені І. І. Мечникова приєдналася до створення Державного реєстру книжкових пам’яток як складової частини Державного реєстру національного культурного надбання, а з 2004 р. фонд рідкісних книг та стародруків є об’єктом Національного надбання України.

Сьогодні стан книгосховищ та будівлі ставить під питання не тільки роботу закладу, але й подальше зберігання раритетів.

“Це не просто бібліотека, це – справжній музей книги! За довгі роки існування в її фондах зібралося чимало видань, які фактично науково, історично та культурно – безцінні. Вони вимагають особливого ставлення та умов зберігання. Сьогодні, на жаль, стан самої будівлі просто жахливий. Для функціонування споруди недостатньо коштів, які вже неодноразово виділялися Одеським національним університетом імені І. І. Мечникова, це треба робити спільними зусиллями ОНУ, громади та держави», – підкреслила Світлана Фабрикант.

Довідка:

Бібліотека розташована в будівлі, яка є пам’яткою архітектури, що була побудована відомим архітектором М.К.Толвінським – одним із лідерів серед зодчих Одеси, який створив свою наукову архітектурну школу (охоронний номер 211-ОД, дата і номер рішення ОВК № 480 від 15.08.85).

Історія книгозбірні починається у 1817 році з відкриття Рішельєвського ліцею. Після його перетворення в Новоросійський університет у 1865 році бібліотека повністю перейшла до вишу. Наразі бібліотека є структурним підрозділом Одеського національного університету імені І. І. Мечникова.

На даний час у НБ функціонують шість читальних залів: універсальний, три тематичних, а також два зали електронних документів. З урахуванням побажань користувачів виділено індивідуальні місця для роботи, зали оснащені комп’ютерами з доступом до всіх електронних видань і баз даних, які є в наявності в бібліотеці, діє доступ до Wi-Fi. Також відкрито зал для групових занять студентів, де організовуються семінари, лекції, заняття. Організована зона вільного спілкування, місця для самостійної роботи з власними гаджетами.