ПІДГОТОВКУ ДО НОВОГО ОПАЛЮВАЛЬНОГО СЕЗОНУ ОБГОВОРИЛИ НА АПАРАТНІЙ НАРАДІ В ОДЕСЬКІЙ ОДА

Голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький провів чергову апаратну робочу нараду, головною темою обговорення на якій стало вкрай актуальне та проблемне питання – підготовка об’єктів житлово-комунального, паливно-енергетичного господарства до роботи протягом осінньо-зимового періоду 2021 – 2022 рр.

????????????????????????????????????

З доповіддю щодо поточного стану виступили директор Департаменту систем життєзабезпечення та енергоефективності Одеської ОДА Антон Шалигайло, в.о. заступника директора Департаменту міського господарства Одеської міської ради Анатолій Козлов та директор КП «Теплопостачання міста Одеси» Ганна Позднякова.

Підготовка до осінньо-зимового періоду в Одеській області передбачає проведення комплексу заходів, що координуються Регіональним штабом, до якого увійшли представники мiсцевих органiв виконавчої влади, мiсцевого самоврядування, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, підприємств енергетики та комунального господарства тощо, та знаходяться на особистому контролі керівника області.

Як зазначив Антон Шалигайло, на сьогодні показники підготовки по області по основним напрямкам (котельні, теплові мережі, водопровідно-каналізаційне господарство, житловий фонд, заклади соціальної сфери, вулиці та дороги тощо) складають 40,5%, що відповідає графіку. Найкращі показники – по Одеському (45,4%) та Білгород-Дністровському (43,0%) новоутворених районах, найгірші темпи демонструють – мають Подільський (38%) та Болградський (37%).

Основною проблемою у зазначеній сфері залишається значна та суттєва заборгованість теплопостачальних підприємств області перед НАК «Нафтогаз України» (майже 2387,0 млн грн), при цьому найбільші боржники знаходяться як в Одесі (КП «ТМО», АТ «Одеська ТЕЦ»), так й в області (Чорноморськ, Теплодар, Подільськ, Южний, Ізмаїл). Слід також зазначити наявні обсяги різниці в тарифах на послуги з теплопостачання різних підприємств регіону. З метою покращення фінансового стану підприємств комунальної теплоенергетики та водопровідно-каналізаційного господарства Верховною Радою України у найближчий час має бути розглянутий у другому читанні законопроект № 3508-д, що стосується можливості реструктуризації заборгованості та списання штрафних санкцій для відповідних підприємств.

Наступним актуальним проблемним питанням, у зв’язку з необхідністю забезпечення своєчасного початку опалювального сезону та його сталого проходження, є здійснення попередньої закупівлі газу із внесенням авансових платежів на загальну суму понад 695,0 млн грн. Як зазначили доповідачі, на даний час органами місцевого самоврядування розглядаються наявні можливості залучення потрібних коштів, у тому числі кредитних ресурсів та місцевих бюджетів, також здійснюється робота із споживачами щодо сплати боргів.

Окремо директор Департаменту систем життєзабезпечення та енергоефективності Одеської ОДА Антон Шалигайло приділив увагу питанням енергоефективності, що останніми роками вийшли за своєю значимістю на загальнодержавний рівень.  

Основними напрямками у цій сфері є заміщення викопних видів палива у тепловому господарстві на альтернативні види палива з відходів сільського господарства (на даний час переобладнано 181 котельню, що складає 14,7%);

Необхідне і запровадження комерційного обліку теплової енергії: до 01.08.2022 усі багатоквартирні житлові будинки мають бути оснащеними приладами обліку теплової енергії (наразі загальна оснащеність вузлами обліку теплової енергії в регіоні становить 88,8%, окремо по м. Одесі – 86,1%).

????????????????????????????????????

Триває, з 2010 року, реалізація загальнодержавної програми «теплих кредитів» в рамках розвитку технологій енергоефективності та енергозбереження. За весь період дії зазначеної програми в Одеській області видано 10727 кредитів на загальну суму понад 227 млн грн.

З 2018 року триває реалізація проєктів ДУ «Фонд енергоефективності»: із 27 заявок від ОСББ Одеської області за Програмою «Енергодім» повністю реалізовано 2 проєкти на загальну суму 2,16 млн грн.

За результатами реалізації в Одеській області різних цільових профільних програм у 2020 році, на проведення відповідних заходів з енергоефективності та енергозбереження з бюджетів різних рівнів було профінансовано понад 119,5 млн грн, програмами охопили 83 об’єкти соціальної сфери та 47 багатоповерхових житлових будинків.