«ОСВІТА ОДЕЩИНИ – 30: ЯКІСТЬ, ДОСТУПНІСТЬ, БЕЗПЕЧНІСТЬ». НА АПАРАТНІЙ НАРАДІ, В ОДЕСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ, ОБГОВОРИЛИ АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ СФЕРИ ОСВІТИ.

Голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький провів чергову апаратну робочу нараду , ключовою темою якої стало обговорення початку навчального року 2021/2022 та перспектив його проходження.

Із зазначеної теми доповів директор Департаменту освіти і науки Одеської ОДА Олександр Лончак, який надав змістовну характеристику ситуації за основними профільними напрямками у сфері дошкільної, початкової, середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.

«Першого вересня розпочали освітню діяльність 879 закладів дошкільної освіти різних типів та форм власності, у яких здобувають дошкільну освіту майже 70 тисяч дошкільнят; 29 тисяч першокласників розпочали шкільне життя у «Новій українській школі» та стали частиною шкільної родини області, що налічує 275 тисяч здобувачів загальної середньої освіти у 788-ми закладах загальної середньої освіти області; 36 закладів професійної (професійно-технічної) освіти для 13,5 тисяч учнів; 58 закладів фахової передвищої та вищої освіти для 100 тисяч представників студентської молоді», – визначив основні статистичні показники Олександр Лончак.

Основним актуальним проблемним питанням проходження навчального року 2021/2022 є загроза можливого посилення розповсюдження коронавірусної інфекції COVID-19 (третя «хвиля»), що обумовлює перспективу реалізації декількох карантинних «сценаріїв», з режимом функціонування учбових закладів у діапазоні від звичайного режиму до дистанційного навчання. При цьому визначальними факторами є не тільки санітарно-епідеміологічна ситуація, а й масова вакцинація освітян та інших працівників закладів освіти на рівні щонайменше 80%, що тим самим сприятиме формуванню колективного імунітету та має забезпечити ефективність безперебійного освітнього процесу.

За словами директору Департаменту освіти і науки Одеської ОДА наразі повністю (2 дози) провакциновано лише 26% освітян Одеської області.

Також Олександр Лончак закцентував увагу учасників апаратної наради, на суттєвій нерівномірності проведення щеплення – поряд з наявністю показників понад 80% (38 учбових закладів Одеської міської (17), Ананьївської міської (1), Балтської міської (3), Вилківської міської (1), Татарбунарської міської (1), Великомихайлівської селищної (1), Овідіопольської селищної (1), Савранської селищної (1), Красносільської сільської (1), Куяльницької сільської (9), Яськівської сільської (2) територіальних громад) існують випадки повної відсутності вакцинації співробітників у 46-ти начальних закладах (Ананьївської міської (4), Бородінської селищної (6), Захарівської селищної (7), Миколаївської селищної (2), Тарутинської селищної (2), Вигодянської сільської (2), Затишанської сільської (2), Кулевчанської сільської (2), Курісовської сільської (3), Маразліївської сільської (2), Петровірівської сільської (2), Петропавлівської сільської (5), Старокозацької сільської (3), Шабівської сільської (4) територіальних громад).

У своїй доповіді директор Департаменту освіти і науки ОДА Олександр Лончак зосередився увагу на питаннях розширення мережі закладів дошкільної, початкової та середньої освіти із збільшенням кількості учнів, у тому числі, завдяки комплексній реалізації Програми Президента України «Велике Будівництво». Висвітлив всебічний процес реорганізації учбових закладів в рамках поступового втілення принципів Програми «Нова українська школа». Зауважив на необхідності системного створення безпечних нешкідливих умов навчання та оптимізації мережі спроможних закладів загальної середньої освіти для забезпечення належних фінансових умов ефективного функціонування опорних учбових закладів (проблема наповненості класів та фінансування).

В об’єктиві уваги керівництва Департаменту освіти і науки ОДА і впровадження відповідних заходів для створення належних умов інклюзивної та інтегрованої освіти; і забезпечення рівного доступу та територіальної доступності до якісної освіти через функціонування ефективної системи перевезень шкільними автобусами. Важливими є реформа існуючої системи шкільного харчування та модернізація і оптимізація системи професійної (професійно-технічної) освіти.

За результатами розгляду зазначених актуальних питань голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький наголосив на необхідності приділення більш пильної уваги до напрямків фахової передвищої та вищої освіти – перш за все, через постійний активний зворотній зв’язок з закладами вищої освіти та всебічне залучення представників науки до даної комунікації, зокрема, для забезпечення перспективи економічної ефективності діяльності вищих навчальних закладів. Також Сергій Гриневецький зазначив на важливій необхідності втілення реформи шкільного харчування, як за участю дітей та їх батьків, так й під пильною увагою та за рекомендаціями фахівців (зокрема, лікарів-дієтологів).

Окремо Сергій Гриневецький закцентував увагу і на нагальній необхідності якнайшвидшого завершення вакцинальної кампанії серед освітян – до рівня 80% та надав доручення директорам Департаменту охорони здоров’я та Департаменту освіти і науки ОДА забезпечити оперативне проведення щеплення працівників освітніх закладів Одеської області з залученням спеціалізованих мобільних бригад.