Нові заходи з соціальної підтримки найманих працівників, фізичних осіб-підприємців та бізнесу протягом протиепідемічних обмежень

10 грудня набрав чинності “Закон про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”.

Закон передбачає надання одноразової матеріальної допомоги у розмірі
8 тис. грн найманим працівникам, які втратили частину заробітної платні внаслідок запровадження карантинних обмежень, та фізичним особам-підприємцям (ФОП), які втратили частину доходу внаслідок карантину.

  • Отримати допомогу зможуть фізичні особи-підприємці, зареєстровані не менш ніж за три місяці до набуття чинності закону, які в 2020 році сплатили ЄСВ за себе не менш ніж за три, 32 місяці, а їх вид діяльності підпадає під карантин (роздрібна торгівля, тимчасове розміщування, діяльність із забезпечення стравами та напоями, демонстрація кінофільмів, діяльність у сфері творчості, мистецтва та розваг, діяльність у сфері спорту, організування відпочинку та розваг).
  • Також одноразову матеріальну допомогу отримають компанії для виплат найманим працівникам, щоб не скорочувати їх під час карантину. Ця норма стосується підприємств, які на час набрання чинності закону вимушено скоротили або можуть скоротити тривалість робочого часу працівників через простой у зв’язку з карантином.
  • Для бізнесу, роботу якого призупинили через карантин, на період дії карантину та протягом одного місяця з дня його закінчення продовжується дія договорів оренди державного та комунального майна, термін дії яких закінчується в період дії карантину або обмежувальних заходів.

Закон скасовує стягнення орендної плати за договорами оренди державного та комунального майна в період дії карантину або обмежувальних заходів для бізнесу, діяльність якого була заборонена в зазначений період.

Крім того, на час карантину не будуть припиняти дію і проводити анулювання ліцензії на роздрібну торгівлю алкоголем в разі несвоєчасної сплати ліцензіатами чергового платежу за ліцензії.

Умови отримання допомоги

Для найманих працівників:
• основний вид діяльності їх роботодавця за станом на 31 жовтня 2020 року відповідає урядовому переліку тих, чия робота була зупинена;
• за 3 квартал 2020-го роботодавець нараховував ЄСВ; • середня зарплата не перевищує 30 тисяч гривень;  
• не працюють за сумісництвом.
 Для фізичних осіб-підприємців:
• реєстрація більше 3 місяців;
• в 2020 році сплатили ЄСВ за себе, не менше ніж за 3 місяці;
• основний вид діяльності за станом на 31 жовтня відповідає переліку Кабміну тих, чия робота була зупинена;
• якщо вони не є ФОП та працівником одночасно.