АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ ОБГОВОРЕНО НА АПАРАТНІЙ НАРАДІ В ОДЕСЬКІЙ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький провів чергову апаратну робочу нараду. Перед початком нового навчального року вкрай актуальною та соціально-економічно важливою залишається тема професійної освіти в Одеській області.

Про підсумки формування регіонального замовлення на підготовку фахівців та робітничих кадрів у закладах професійної (професійно-технічної) освіти Одещини доповіла директор Департаменту фінансів ОДА Марина Зінченко, яка надала комплексну характеристику поточної ситуації у зазначеній сфері, зокрема, щодо організаційних, кадрових та фінансових питань.

«На території Одеської області на даний час розташовано 28 закладів професійної (професійно-технічної) освіти – після проведення реорганізації ряду профільних навчальних закладів («Суворівського професійного аграрного ліцею», «Ізмаїльського центру професійно-технічної освіти» та «Теплодарського професійного ліцею»). Загальна кількість учнів складає наразі 11396 осіб, при цьому регіональне замовлення на 2021 рік складає 3752 особи; загальна кількість фактично зайнятих ставок – 3114,25 одиниць (викладачі та технічний персонал). В обласному бюджеті на підготовку кадрів закладами професійної (професійно-технічної) освіти передбачено 573,2 млн грн, включаючи, зокрема, витрати на оплату праці та комунальних послуг, виплату стипендій, харчування тощо. Окремо слід зазначити зменшення відповідних показників чисельності у порівнянні з 2020 роком: загальної кількості учнів – на 1093 особи, регіонального замовлення – на 1102 особи, кількості фактично зайнятих ставок – на 225,5 одиниць», – окреслила загальну поточну ситуацію Марина Зінченко.

Директор Департаменту фінансів ОДА надала змістовну статистичну характеристику регіонального замовлення на 2021 рік по районах: Одеський – 2080 осіб, Подільський – 600 осіб, Березівський – 390 осіб, Ізмаїльський – 282 особи, Б.-Дністровський – 190 осіб, Болградський – 120 осіб, Роздільнянський – 90 осіб. При цьому структура прийому учнів за майбутніми професіями на 2021 рік виглядає так: громадське харчування – 23,1%, електротехнічне виробництво – 15,2%, сфера автомобільного транспорту – 11,2%; менш популярними є професії у сферах будівництва, сільського господарства, обслуговування (9,6 – 8,3% відповідно); до непопулярних належать професії у сферах водного та залізничного транспорту, швейного виробництва, судно будівництва та ремонту, торгівлі (менше 4,8%).

«Формування регіонального замовлення має відбуватися на підставі результатів аналізу стану ринку праці, державно-приватного партнерства у сфері професійно-технічної освіти та взаємозв’язку з ринком праці. Загрузка штатної чисельності діючого персоналу носить переважно формальний характер, без врахування потреб ринку. В умовах визначення пріоритетних професій для регіональної промисловості, що допоможе зменшити кількість незатребуваних напрямів підготовки та послабити фінансове навантаження на місцеві бюджети, зокрема, з утриманням невеличких навчальних закладів, проводиться оптимізація мережі закладів професійної (професійно-технічної) освіти з об’єднанням їх у великі багатопрофільні установи, зокрема – ДНЗ «Північний центр професійної освіти»; ДНЗ «Одеський центр професійно-технічної освіти»; ДНЗ «Дунайський центр професійної освіти», – наголосила Марина Зінченко, вказуючи на основні проблемні питання у сфері професійно-технічної освіти.

Також в ході доповіді було відзначено і непропорційний розмір річних витратна 1-го учня, що складає від 76,5 тис. грн до 33,7 тис. грн (різниця більш, ніж у 2 рази) – це свідчить про неефективне використання коштів.

Торкнулась Марина Зінченко і теми неефективності фінансово-господарської діяльності та управління майном закладів професійно-технічної освіти. Наприклад, загальна площа будівель, що надано в оренду у 2021 році, становить 5017,0 кв м (лише 1,4% загальної площі об’єктів нерухомості); загальна річна орендна плата складає 713,0 тис. грн (що на 39,4% менш, ніж у 2020 році), при цьому вартість оренди 1 кв м знаходиться у діапазоні від 12,1 грн («Арцизький професійний аграрний ліцей») до 725,72 грн («Одеський професійний ліцей морського транспорту»).

 Викликає чимало запитань  і неефективність використання земель: так середній дохід з землі, що надана в оренду за 2020 рік, знаходиться у діапазоні від 66,7 та 115,0 тис. грн (ПТНЗ «Подільський професійний ліцей» й ПТНЗ «Татарбунарське професійно-технічне аграрне училище» відповідно) до 961,3 та 1151,1 тис. грн (ПТНЗ «Березівський професійний аграрний ліцей» й ПТНЗ «Північний центр професійної освіти» відповідно); при цьому середній показник доходу з 1-го га складає від 0,8 тис. грн до 3,9 тис. грн.

Вкрай незадовільною є і урожайність – від 3-х та 7-ми центнерів з 1-го га в «Суворовському професійному аграрному ліцеї» та «Березівському професійному аграрному ліцеї» і до 24,3 та 32,5 центнерів з 1-го га в «Захарівському професійному ліцеї» й «Північному центрі професійної освіти».

Має місце і відсутність документального оформлення передачіз державної власності до спільної власності територіальних громад Одеської області цілісних майнових комплексів закладів професійної (професійно – технічної) освіти.

За результатами апаратної наради Сергій Гриневецький наголосив на необхідності підвищення ефективності функціонування закладів професійно-технічної освіти Одеської області за допомогою таких заходів, як тісна співпраця з профільними урядовими структурами (зокрема, із Міністерством аграрної політики та продовольства України) з питань передачі майна, оптимізація складу співробітників учбових закладів з урахуванням належних обсягів робочого навантаження, інвентаризація земель та підвищення їх врожайності.

Також голова Одеської облдержадміністрації зазначив, що упорядкування актуальних проблемних питань у сфері професійної (професійно-технічної) освіти є одним з пріоритетів внутрішньої політики керівництва держави, разом з реалізацією масштабних інфраструктурних регіональних проєктів, обговорення чого відбулося під час візиту Президента України Володимира Зеленського до Миколаївської та Одеської областей.