АНТИКРИЗОВИЙ ПЛАН ДІЙ ДЛЯ ВРЕГУЛЮВАННЯ ТАРИФНОЇ КРИЗИ: ЩО ПРОПОНУЄ УРЯД І ВЕРХОВНА РАДА
Народні депутати від «Слуги Народу» спільно з урядом, НКРЕКП і Антимонопольним комітетом продовжують роботу над вирішенням проблеми тарифів. Станом на сьогодні напрацьовано антикризовий план дій, який дозволить знизити ціну на газ, зменшити тариф на розподіл і встановити механізм компенсації для тих, хто користується електроопаленням.
Що він передбачає:
1. Встановлення фіксованої ціни на газ для населення
На період карантину усі учасники ринку будуть зобов’язані відпускати населенню газ за ціною не вище 6,99 грн за куб.
Ця цифра взята не зі стелі й не була придумана в кабінетах чиновників. Станом на середину січень 2021 року середня вартість газу на біржі становить понад 8,5 грн за куб, а мінімальна ціна постачальника – 6,99 грн. Тобто вибраний ринковий індикатив 6,99 грн, який буде зафіксований на наступні декілька місяців, щоб захистити людей від зростання у складний період.
Чому виникла ця проблема?
Сьогодні одна компанія, яка належить конкретному олігарху, постачає газ для більше, ніж 80% споживачів, за ціною, вищою майже на 30% від середньої на ринку. Фактично це вони, а не влада спричинили кризу і змусили людей виходити на мітинги. Причина обурення українців – це не дії влади, а жадібність олігархів.
Але Антимонопольний комітет зреагував на ситуацію достатньо оперативно і вже проводить перевірки стосовно монополістів, які однозначно матимуть конкретні наслідки.
Фіксована ціна на газ почне діяти уже з 1 лютого. Завдяки цьому економія в платіжках буде на рівні 500-800 гривень.
Таким чином ми отримаємо ціну на газ навіть нижчу, ніж у 2018-2019 рр.. Тоді куб газу коштував 8,50 грн при мінімальній зарплаті 3 723 грн. Зараз коштуватиме 6,99 грн при мінімалці – 6 500.
2. Встановлення обмеження на тариф на розподілення газу.
Тариф на розподіл газу складатиме не більше 1,79 грн, а середній по Україні буде 1 грн і також почне діяти з 1 лютого 2021 року. Для цього уже готуються необхідні проєкти рішень. Там, де тарифи були набагато вище середнього по країні, вони будуть знижені, наприклад, для Лубнигаз тариф буде знижено із 2,45 грн до 1,79 грн.
Загалом тариф на розподіл буде знижено для 14 приватних облгазів.
Окрім того, обговорюється питання змін до законодавства щодо боротьби з монополіями в розподіленні газу. Пропонується ввести такі норми:
• Природна монополія по розподілу газу – це не менше 100 тис. споживачів. У Полтавській області працює 4 «облгази», у підсумку у 3-х із них тарифи суттєво вищі середніх по Україні. Такі подріблені оператори мереж не відповідають критеріям природних монополій і неефективні.
• Можливість введення тимчасових адміністрацій на облгази, коли вони зловживають ситуацією.
• Всі закупівлі облгазів через Прозорро. Це дозволить реально відстежувати структуру собівартості послуги з розподілення газу і не давати монополістам завищувати тарифи, посилаючись на високі витрати.
• Врегулювати борги облгазів та Укртрансгазу, не включати їх у тарифи споживачам.
3. Надання компенсацій для споживачів, які використовують для опалення електроенергію.
400 тисяч сімей, які використовують для опалення електроенергію, отримають адресну фінансову допомогу, яка буде покривати різницю між нинішнім тарифом, і тим, який діяв до 1 січня 2021 року.
Це цільова субсидія, яка буде виплачуватися людям живими грошима. Зараз в уряді працюють над тим, як технічно це реалізувати.
ВИСНОВКИ:
– Влада діє злагоджено та ефективно. Уряд, депутати на місці й оперативно реагують на те, що відбувається в суспільстві.
– Наша команда чує людей і йде їм на зустріч. Наші попередники у таких випадках усіх протестувальників називали «слугами Кремля» і розповідали, що дорогий газ – це наша плата за незалежність, в той час, як олігархи отримували надприбутки. Ми так не вважаємо. Ми не погоджуємося з тим, що люди мають працювати на одну комуналку і робимо все для зниження тарифів.
– У нас немає недоторканих олігархів, тому ми швидко і без проблем розробили план дій, після реалізації якого хтось з них «збідніє» на мільйони доларів. Нам, на відміну від попередників, це робити не складно, бо у нас з олігархами немає жодних домовленостей. У нас одна угода – з людьми, які нас обрали, і яким ми дали слово працювати чесно.
– Ми спостерігаємо ситуацію, коли опоненти пана Коболєва використовують тарифну кризу, щоб звести з ним особисті рахунки. У наших депутатів до голови НАК «Нафтогазу» теж багато питань, в тому числі щодо його зарплати. Але ні він, ні «Нафтогаз» тарифи не встановлюють.
До того – саме НАК «Нафтогаз» сьогодні пропонує чесну ціну на газ без олігархічної накрутки. Але понад 80% споживачів отримують газ від олігархів. Цю систему збудували не ми, вона зародилася ще в період дикої приватизації та міцно стала на ноги за попередніх президентів, які цьому щонайменше не протидіяли, або навіть сприяли.
– Також сьогодні почали активно просувати ідеї про те, що Україні не потрібен ринок газу і нібито через це ми маємо такі тарифи. Це маніпуляція. Бо вільним ринком керує попит і пропозиція, а не олігархи і політична корупція. Про скасування ринку мріють ті, хто хочуть наживатися на тарифах, як це було при попередніх президентах.