Нова модульна амбулаторія в Одеській області: у відкритті взяв участь директор Європейського регіонального бюро ВООЗ доктор Ганс Клюге
У рамках свого візиту в Україну директор Європейського регіонального бюро ВООЗ найперше завітав у село Чогодарівка в Одеській області, де разом з доктором Ярно Хабіхтом, представником ВООЗ та головою Представництва ВООЗ в Україні, відкрив нову модульну амбулаторію первинної медичної допомоги. Тут надаватимуть необхідні медичні послуги для понад 1800 пацієнтів, включаючи дітей.
Модульна клініка є автономною: підключена до систем водопостачання і водовідведення та забезпечена альтернативними джерелами живлення. Завдяки оснащенню амбулаторії генератором, заклад може працювати безперебійно взимку та за умов відключень електроенергії.
Амбулаторія є частиною більшої ініціативи ВООЗ із надання первинної медичної допомоги громадам на лінії фронту в Україні, де війна суттєво вплинула на систему охорони здоров’я.
За даними ВООЗ, 40 % атак на систему охорони здоров’я в Україні — це атаки на заклади первинної медичної допомоги. Ці модульні амбулаторії, побудовані з модульних блоків, забезпечують швидке та довготривале рішення, адже їх встановлення займає лише 10-14 днів, а ефективно вони можуть функціонувати понад 10 років.
«Щоденно ми бачимо, як росія тероризує наші міста та свавільно руйнує українську цивільну інфраструктуру, зокрема й медичну. На сьогодні пошкоджено 1657 об’єктів медзакладів та ще 220 — зруйновано вщент. Працюємо над відновленням медзакладів там, де це є раціональним, а також над швидкими рішеннями, які дозволяють забезпечити безперешкодний доступ людей до необхідної медичної допомоги. Зокрема, разом із ВООЗ реалізуємо проєкт зі встановлення модульних клінік “первинки”. Рішення має тимчасовий характер, однак воно здатне оперативно та ефективно розв’язати нагальні питання доступності медичної допомоги вже зараз», — сказав міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
«Ці модульні амбулаторії збираються та можуть бути швидко інстальовані в умовах надзвичайних ситуацій. Наше останнє дослідження потреб у сфері охорони здоров’я в Україні показало, що приблизно 1 із 10 домогосподарств наразі не мають доступу до амбулаторій первинної медичної допомоги. Ми сподіваємося, що такі установи зможуть заповнити цю критичну прогалину в наданні допомоги. Я особливо хочу відзначити відданість медичних працівників, які продовжують служити своїм громадам у таких складних умовах», — зазначив директор Європейського регіонального бюро ВООЗ доктор Ганс Клюге на церемонії відкриття амбулаторії.
Модульна амбулаторія в Чогодарівці є однією з 17 подібних амбулаторій, які наразі працюють за підтримки ВООЗ у Харківській, Херсонській, Миколаївській, Чернігівській, Одеській та Сумській областях. Ці заклади забезпечують безперервність надання медичної допомоги завдяки роботі місцевих медичних працівників.
Доктор Ярно Хабіхт, представник ВООЗ та голова Представництва ВООЗ в Україні, наголосив на важливості цих амбулаторій як частини системи охорони здоров’я України.
«Ці модульні амбулаторії не тільки швидко замінюють пошкоджені або занедбані заклади первинної медичної допомоги, що знаходяться поблизу постраждалих громад, але й інтегровані в Національну службу здоров’я України та систему eHealth, забезпечуючи як негайне, так і довготривале рішення у сфері охорони здоров’я», — зазначив він.
Цей проєкт поєднує в собі реагування на надзвичайні ситуації та раннє відновлення, при цьому модульні амбулаторії залишаються важливою частиною інфраструктури охорони здоров’я України. Модульна амбулаторія в Одеській області була встановлена завдяки підтримці Європейської служби цивільного захисту та гуманітарної допомоги (ECHO).
Підтримка Одеської області від ВООЗ:
Крім іншої підтримки, ВООЗ розповсюджує в Одеській області основні медичні товари, включаючи ліки, хірургічні інструменти та ін. Медичні набори отримали заклади первинної медичної допомоги, які надають допомогу 46 населеним пунктам Одеської області, які найбільше постраждали від масованих атак. Загальна кількість населення цих громад становить близько 600 000 осіб.
Вторинні спеціалізовані заклади охорони здоров’я забезпечені медичними наборами для лікування травм, опіків та критичних станів. Кількість лікарень області, які отримали набори – 91, для близько 75 тисяч пацієнтів.
За сприяння ВООЗ у співпраці з Фондом Девіда Нотта проводиться навчання медиків щодо хірургії в несприятливих умовах. Навчання пройшли 32 лікарі з 9 лікарень області.
Підтримка ментального здоров’я: усвідомлюючи рівень стресу населення, яке живе під постійними обстрілами, ВООЗ запровадила програми підтримки психічного здоров’я. Близько 120 лікарів області пройшли навчання MhGap, яке зосереджується на забезпеченні доступу до послуг психічного здоров’я на первинному рівні медичної допомоги. Загалом онлайн навчання пройшли більше 96 тисяч медиків та інших спеціалістів в Україні.
У рамках підготовки закладів охорони здоров’я до зимового сезону, ВООЗ доставляє до закладів охорони здоров’я потужні генератори. Триває будівництво індивідуальних котелень для лікарень, які можуть працювати на комбінованому паливі. Для однієї з обласних лікарень, яка надає висококваліфіковану медичну допомогу населенню півдня Одеської області із загальним населенням 1 млн осіб, котельню вже було змонтовано.