СВІТЛАНА ФАБРИКАНТ: РОБОТА ПРИВАТНИХ БУДИНКІВ З ТИМЧАСОВИМ АБО ПОСТІЙНИМ ПРОЖИВАННЯМ ГРОМАДЯН ГРУПИ РИЗИКУ ПОТРЕБУЄ ДІЄВИХ МЕХАНІЗМІВ КОНТРОЛЮ ТА ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

Заступник голови Одеської ОДА Світлана Фабрикант провела чергове засідання регіональної робочої групи з питань функціонування на території області надавачів соціальних послуг державного та недержавного секторів з тимчасовим або постійним проживанням громадян  похилого віку, осіб з інвалідністю та інших громадян групи ризику.

Після проведеного аналізу наявної реклами у сфері надання послуг з догляду і проживання (в друкованих виданнях, на телебаченні, Інтернеті, інше) стало відомо, що в Одеській області працюють 122 установи надавачів соціальних послуг державного та недержавного сектору, виявлено 76 недержавних організацій, які надають послуги з догляду, проживання, перебування громадян похилого віку, осіб з інвалідністю та інших громадян групи ризику. 

З початку року представниками Головного управління Національної поліції в Одеській області виявлено 122 установи/заклади, які надають соціальні та реабілітаційні послуги з проживанням/перебуванням, з яких 76 – недержавного сектору. 

Комісіями, створеними в містах обласного значення та громадах, зроблені виїзди за виявленими адресами та з’ясовано: що установи/заклади, які надають соціальні стаціонарні або реабілітаційні послуги, де тимчасово проживають люди.

Станом на 15 листопада 2021 року з 50-ти працюючих недержавних установ: 19 закладів внесені до Реєстру; 3 заклади подали документи на внесення до Реєстру; 14 закладів перевірені, рекомендовано надати документи для внесення до Реєстру; 6 закладів є приватними медичними закладами (мають ліцензію на медичну практику); 26 закладів не існують за вказаними адресами; 2 заклади відмовились спілкуватися та надавати будь яку інформацію; 1 заклад не надає послуги проживання/перебування; 2 заклади перевірено, виявлено порушення та не відповідають вимогам.

Отримані робочою групою дані передані відповідним територіальним підрозділам центральних органів виконавчої влади для вжиття заходів відповідного реагування.

– Головна проблема в тому, що в Україні в принципі не врегульовано порядок такої діяльності.  Робота приватних будинків з тимчасовим або постійним проживанням громадян групи ризику потребує дієвих механізмів контролю та відповідальності. На сьогодні є складності просто у виявленні подібних закладів та можливості потрапити на їхню територію, – резюмувала Світлана Фабрикант,  –  Мораторій на планові перевірки в умовах пандемії – це своєчасно та необхідно, за винятком ситуацій, коли є загроза людському життю.  Для надання можливості оперативного вирішення питання збереження життя людей, які проживають в таких закладах, необхідно внесення змін до законодавства та актів Кабінету міністрів України.