ЗАСІДАННЯ КОЛЕГІЇ ОДЕСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ З ПИТАНЬ БЕЗПЕКИ НАСЕЛЕННЯ
Під головуванням Сергія Гриневецького голови Одеської облдержадміністрації відбулось засідання колегії ОДА. Основною тема, яку було розглянуто та обговорено в ході засідання – комплексна безпека населення та захист суспільства від негативного впливу факторів та обставин природного, техногенного, а також антропогенного характеру.
Про те на якому рівні знаходиться органiзацiя цивiльного захисту в новоутворених районах Одеської областi, доповів директор Департаменту з питань цивiльного захисту, оборонної роботи та взаємодiї з правоохоронними органами ОДА Сергій Готко.
«Цивільний захист – це функція держави, спрямована на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій (запобігання, ліквідація наслідків, надання допомоги). При цьому, в ході адміністративно-територіальної реформи, що триває в Україні, чинним законодавством не передбачено утворення ланок територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту селищними та сільськими радами, зокрема, не визначені чітко повноваження у цієї сфері 91-ї територіальної громади, що входять до складу 7-ми новоутворених районів Одеської області» – повідомив Сергій Готко.
За його інформацією, на сьогодні, в Одеському регіоні утворено 64 (що складає лише 70%) структурних підрозділи з питань цивільного захисту або передбачено відповідні посади в громадах.
«Найгірша ситуація – у Білгород-Дністровському, де створено лише у 7-ми громадах з 16-ти, в Болградському – з 10 громад лише половина має структурні підрозділи з питань цивільного захисту та тільки 2 громади в Роздільнянському районі, з 9 передбачили посади і підрозділи» – зазначив директор Департаменту з питань цивiльного захисту, оборонної роботи та взаємодiї з правоохоронними органами ОДА.
Проблемним питанням також є відсутність на штатних посадах спеціалістів з питань цивільного захисту, а здійснення належних заходів, у повному обсязі, можливо тільки після проведення в районних державних адміністраціях та територіальних громадах організаційно-штатних заходів та укомплектування фахівцями з зазначених питань.
У своїй доповіді Сергій Готко відзначив основні напрямки, за якими має бути реалізований комплекс заходів у сфері цивільного захисту – як на регіональному, так і на місцевому рівнях.
Зокрема, необхідно налагодити чітку систему управління та взаємодії між райдержадміністраціями та органами місцевого управління (громадами) у сфері питань цивільного захисту. Бо на даний час узагальнення отриманої інформації з місцевого рівня здійснюється здебільшого профільним Департаментом ОДА.
«Необхідно проводити, спільно з Департаментом навчання та стажування голів райдержадміністрацій, представників виконавчих комітетів міських, селищних та сільських рад щодо організації заходів цивільного захисту, з наданням рекомендацій за основними напрямками діяльності (включаючи нормативну базу)» – додав Сергій Готко.
Важливими питанням, на думку доповідача, є забезпечення належного обсягу матеріальних резервів для запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру: на даний час на території області діє «Регіональна програма цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Одеської області на 2018 – 2021 роки», загальний обсяг фінансування якої складає майже 84,7 млн грн (проте, обсяги накопичення регіонального матеріального резерву становлять лише 18,0% від номенклатурних показників).
Окрім цього, необхідно привести у належний стан і більшість захисних споруд цивільного захисту, бо з урахуванням того, що на території Одеської області, на обліку перебувають 923 об’єкти – сховища та протирадіаційних укриття загальною місткістю майже 249 тисяч осіб, що перебувають у державній, комунальній та приватній формах власності, у стані повної готовності знаходяться лише 86 об’єктів. Причина непридатності до експлуатації – неналежний стан систем повітряної фільтрації.
В області необхідно створити підрозділи місцевої пожежної охорони (Центри безпеки громадян), діяльність яких буде спрямовано, зокрема, на обмеження площі поширення пожежі до прибуття регулярних підрозділів ДСНС, недопущення загибелі людей та мінімізації збитків від пожежі.
В регіоні створено та функціонують 57 з 153-х місцевих пожежно-рятувальних підрозділів. Найбільше – у Білгород-Дністровському, Болградському та в Ізмаїльському районах. Але на думку Сергія Готка, потребує якнайшвидшого створення підрозділів ще у 96-ти – перш за все у Подільському, Березівському, Одеському та Роздільнянському районах.