В ОДЕСЬКІЙ ОДА ОБГОВОРИЛИ ЗАКОНОДАВЧЕ ВРЕГУЛЮВАННЯ ФУНКЦІОНУВАННЯ МЕЛІОРАТИВНИХ СИСТЕМ

На Одещині – регіоні, який найбільше постраждав від посухи останніх років, – відбулися виїзні комітетські слухання на тему «Актуальні питання законодавчого врегулювання функціонування меліоративних систем: практика та перспективи розвитку».

На слуханнях Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики що пройшли в Одесі, участь в яких взяв і голова Одеської обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький, було представлено основні напрацювання Меліоративного штабу, в якому спільно працюють Міністерство аграрної політики та продовольства України, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Державне агентство водних ресурсів України, народні депутати Аграрного комітету Верховної Ради, громадські організації.

Зокрема, йдеться про запровадження інституції організації водокористувачів та зміну системи управління водогосподарських організацій (законопроект № 5202-д) для стимулювання зрошення. А також про ще одну важливу складову для розвитку іригації – розробку законопроекту про особливості управління магістральними каналами, яким буде створена можливість закласти принципи управління меліоративними системами вищого рівня.

«Для аграріїв на сьогодні в аспекті розширення зрошувальних площ важливо вирішити два важливі питання – якості води та ціни на електроенергію. Тому, по-перше, будемо звертатися до НКРЕКП щодо переведення всіх споживачі електроенергії на насосних станціях та зрошувальних системах з 2-го на 1-й клас підключення. По-друге, має бути забезпечене безкоштовне розконсервування та відновлення подачі електроенергії до насосних станцій, які тимчасово не працювали. По-третє, наразі опрацьовується зміна підходів до тарифоутворення для постачання води, яка використовуватиметься для потреб зрошення», – відзначив І-й заступник Міністра агрополітики та продовольства України Тарас Висоцький.

Стосовно Одещини, то тут реалізовуватимуться 12 пілотних проектів із модернізації насосних станцій та меліоративних каналів із загальним бюджетом у 350 млн грн. Після цього по всій області будуть масштабовані інші меліоративні об’єкти. Окрім того, капітальні вкладення та інвестиції в 90 млн євро отримає Нижньо-Дністровська зрошувальна система – цей пілот втілюватиметься в рамках ЄБРР.

«Фермери очікують прогнозованості та чіткого розуміння, яку кількість якісної води та в які періоди вони зможуть отримувати в наступні роки. Чи матимуть безперебійне постачання електроенергії. Чи матимуть підтримку облдержадміністрацій та облрад. Готуємо спільні рішення, щоб вони отримали такі гарантії не на словах, а на ділі. Уже анонсовані зрошувальні пілоти з ЄБРР дають впевненість в отриманні позитивних практичних результатів уже за рік»,– резюмував Тарас Висоцький.

Голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський звернув увагу, що в подальшому необхідно буде вирішити проблеми консолідації земель.

Учасники комітетських слухань підтримали включення в рекомендації комітетських слухань звернення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг стосовно розгляду та вирішення питання щодо переходу водогосподарських організацій на 1 клас споживання електричної енергії.

Активним, як вже зазначалось, було обговорення прийнятого в першому читанні за основу законопроекту «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель», № 5202-д, яким пропонується створити передумови для утримання водокористувачами меліоративної інфраструктури та залучення інвестицій в неї; визначити правовий статус ОВК, унормувати процедуру створення та набуття ОВК прав на об’єкти меліоративної інфраструктури; спростити адміністративні процедури щодо будівництва та експлуатації меліоративних мереж та їх окремих об’єктів; дозволити приватизацію насосних станцій, які не використовуються протягом не менш ніж десяти років, та щодо яких жодна ОВК протягом двох років після прийняття Закону не звернулася із заявою про отримання у власність об’єктів меліоративної мережі, до складу якої входить насосна станція.

Важливою нормою даного законопроекту є питання голосування. При прийнятті ключових рішень в ОВК урівняти рівень впливу як великих, так і дрібних землекористувачів – членів ОВК, а саме: під час голосування на загальних зборах кожен член має один основний голос незалежно від площі земельних ділянок, які перебувають в його користуванні на території обслуговування та додаткові голоси, кількість яких розраховується пропорційно площі земельної ділянки (ділянок) у користуванні члена на території обслуговування до площі території обслуговування організації. Для прийняття рішення зборами необхідно щоб за відповідне рішення було віддано більше 50% як основних, так і додаткових голосів.

В ході засідання було зазначено про ще одну важливу складову для розвитку зрошення в Україні – це розробка законопроекту про особливості управління магістральними каналами, яким буде створена можливість закласти принципи управління меліоративними системами вищого рівня.

Проект рекомендацій, підготовлений за результатами комітетських слухань, в установленому порядку буде розглянуто на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики.