В ОДЕСЬКІЙ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ ОБГОВОРЕНО ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ

Торгівля людьми – мерзенне, неприпустиме та соціально небезпечне й руйнівне явище сучасності, що на жаль має місце у повсякденному житті – переважно у прихованих формах та невидимо. Обговорення цього актуального проблемного питання відбулося на черговій апаратній робочій нараді в Одеській облдержадміністрації, яку провів голова ОДА Сергій Гриневецький.

Характеристику поточного стану ситуації щодо зазначеної проблеми надала у своїй доповіді в.о. директора Департаменту соціальної та сімейної політики ОДА Тетяна Дементьєва, яка перш за все, визначила: «Торгівля людьми – це злочинна діяльність, що займає третє місце за прибутковістю після продажу зброї та наркотиків, на даний час це явище залишається актуальною проблемою для України. Поширенню цього злочину сприяють військові дії, економічна нестабільність, підвищення мобільності населення з метою трудової міграції, зростання безробіття тощо».

Також Тетяна Дементьєва наголосила, що оскільки це явище має різні види (примусова праця, рабство, сексуальна експлуатація, примусова вагітність, вилучення органів, проведення дослідів над людиною, використання у жебрацтві, стягнення в злочинну діяльність, використання у збройних конфліктах, усиновлення/удочеріння з метою наживи, продаж дитини), основні групи ризику – це незаміжні жінки, самотні матері, молодь, діти-сироти, вихідці з неблагополучних сімей, внутрішньо переміщені особи, трудові мігранти іноземного походження, особи, які зазнали насильства, малозабезпечені особи та особи з проблемами психічного здоров’я.

Чинним законодавством України передбачено процедуру встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, надання відповідного соціального захисту та різних видів допомоги – медичної, психологічної, правової, одноразової матеріальної, надання притулку.

З 2018 р. (коли в Одеській області відновила свою діяльність координаційна рада з профільних питань) по теперішній час в Одеській області зазначений статус отримала 41 особа: 17 чоловіків, 21 жінка, 3 дітей.

З метою підвищення рівня обізнаності населення, активізації інформаційно-просвітницької роботи, підвищення виявлення та ідентифікації осіб, які постраждали від торгівлі людьми Департаменту соціальної та сімейної політики ОДА проводиться постійна співпраця з Всеукраїнським благодійним фондом «Деполь Україна», Українським фондом «Благополуччя дітей», КУ «Одеський міський центр реінтеграції осіб без визначеного місця проживання», реабілітаційним центром «Софія», Громадським рухом «Віра, Надія, Любов», Благодійним фондом «Карітас Одеса УГКЦ».

Також, як зазначила Тетяна Дементьєва, найближчим часом Департаментом заплановано проведення ряду інформаційно-комунікаційних кампаній, у всіх територіальних громадах регіону, з подальшим налагодженням постійної спільної інформаційно-просвітницької роботи.

Вищезазначене очевидно вказує на те, що найбільша вірогідність стати жертвою дій з торгівлі людьми – у дітей з неблагополучного соціального середовища, які залишаються на самоті (чи у складних життєвих обставинах) та потребують відповідної допомоги держави та суспільства.

З питання розвитку надання соціальної послуги патронату над дитиною доповіла директор Одеського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Ольга Пашко, яка зазначила: «Патронат над дитиною – це професійна комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або законними представниками складних життєвих обставин. Послуга патронату може знадобитися таким категоріям дітей: які за різних обставин тимчасово не можуть перебувати у власній сім’ї; батьки яких чи особи, які їх заміняють, не можуть піклуватись про них, померли або пропали безвісті; батьки яких потребують термінового лікування; новонароджені, від яких відмовились батьки; залишені батьками без догляду; з сімей, в яких існує загроза життю та здоров’ю».

Окремо Ольга Пашко наголосила, що відповідно до аналізу інформації щодо причин влаштування дітей у родини патронатних вихователів в Одеській області офіційно встановлено: у 58,3% випадків – це бродяжництво, вживання алкогольних напоїв батьками, невиконання батьківських обов’язків тощо; у 19,4% – загроза життю та здоров’ю дітей або насильство; 13,9% з – хвороба батьків; 8,3% – смерть батьків.

Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками або законними представниками, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення у сім’ю відповідно до найкращих інтересів дитини. Одеська область стала 17-м регіоном України, в якому, в рамках впровадження нової послуги – патронату над дитиною, 17.11.2018 р. було розпочато навчання для першої групи кандидатів у патронатні вихователі та членів їх сімей, які беруть участь у наданні послуги з патронату над дитиною.

Навчання в Одеській області організовує та проводить Одеський обласний центр соціальних служб, що передбачає проведення 12-ти тренінгових занять загальною тривалістю 120 годин.

За офіційною інформацією, як зазначила Ольга Пашко, Одеська область займає 8-ме місце по кількості діючих сімей патронатних вихователів в Україні: на даний час в Одеській області функціонують 9 сімей (Білгород-Дністровська, Біляївська, Болградська, Зеленогірська, Миколаївська, Татарбунарська територіальні громади), в які було влаштовано 49 дітей.

З метою розвитку соціальної патронату над дитиною в Одеському регіоні Одеським обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді передбачено проведення відповідних заходів, зокрема: прес-заходи, розміщення соціальної реклами, поширення брошур (в електронному форматі) на офіційних сторінках центрів соціальних служб та в соціальних мережах, друк та розміщення зовнішньої реклами.