Легалізація оплати праці — турбота спільна

        Майже усі розуміють, що страховий стаж, який враховується при розрахунку пенсій – це період, протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок.

        Обов’язок сплачувати єдиний соціальний внесок, до складу якого з 2011 року входять страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, покладено на роботодавців.

        Слід відзначити, що єдиний внесок сплачується в розмірі 22 відсотків нарахованих на фонд оплати праці кожного працівника.            

         Однак, чимало роботодавців, бажаючи уникнути зайвих витрат, змушують найманих робітників працювати за невелику зарплату, а часом зовсім не декларують оплату праці, і видають заробітну плату в «конвертах». У цьому випадку мова йде про «тіньові» заробітки, з яких не сплачуються податки та страхові внески, чим порушується ціла низка законів про працю та соціальне страхування, що призводить до великих втрат економікою країни та працівниками особисто.

       Коли працівники досягнуть пенсійного віку, і треба буде оформлювати пенсію, багато хто дізнається, що розмір їх пенсії набагато менше, ніж розраховували, а де в кого взагалі не вистачає страхового стажу для набуття права на призначення пенсії.

        Працюючим громадянам необхідно знати, що права найманих працівників захищені статтею 16 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», згідно якої застраховані особи мають право отримувати від роботодавця підтвердження про сплату страхових внесків, у тому числі в письмовій формі, а також вимагати сплати таких внесків у повному обсязі, в тому числі в судовому порядку.

        З метою захисту прав застрахованих осіб фахівцями Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області проводиться моніторинг відомостей Реєстру застрахованих осіб для виявлення ознак порушень законодавства про працю та соціальне страхування.

        Інформація про виявлені ознаки можливих порушень законодавства  передається до Головного управління Держпраці в Одеській області та Головного управління Державної податкової служби в Одеській області для застосування заходів впливу до порушників діючого законодавства, у тому числі проведення перевірок.

        Крім того, Головне управління постійно співпрацює з органами влади та місцевого самоврядування. Наприклад, у 2020 році їх було повідомлено про 17,2 тис. суб’єктів, які здійснювали нарахування заробітної плати застрахованим особам менше встановленого законодавством мінімального розміру заробітної плати. На комісіях райдержадміністрацій заслухано 279 страхувальників.

        Подолати таке явище сьогодення, як заниження офіційно задекларованої зарплатні та виплата заробітної плати в «конвертах», можливо лише за умови  об’єднання спільних зусиль органів влади і суспільства.

Начальник Головного управління

Пенсійного фонду України

в Одеській області                                                                                                   Олександр БУРЯЧЕНКО