ФДМУ оголосив приватизацію першого порту в Україні

Аукціон з приватизації єдиного майнового комплексу державного підприємства «Морський торговельний порт «Усть-Дунайськ» відбудеться у Прозоро.Продажі 17 січня 2023 року.

Нерухоме майно порту розташоване в Одеській області за адресами: 

  • м. Кілія, вул. Портова, 4 – портопункт «Кілія» складається з 43 обʼєктів загальною площею 4 614,3 кв.; 
  • м. Вилкове, вул. Придунайська, 2 – адміністративні будівлі порту загальною площею 1 637,4 кв.м.;
  • м. Вилкове, вул. Різдвяна, 201 – база технічного обслуговування флоту; 
  • м. Вилкове, вул. Придунайська, 46 (немає нерухомого майна); 
  • о. Шабаш, Жебріянівська бухта Чорного моря – база обслуговування ліхтеровозів (лише некапітальні споруди та мережі). 

До складу обʼєкту також входять 15 суден, 4 плавпричали та 6 транспортних засобів. 

Основним видом діяльності є вантажно-розвантажувальні роботи, які проводяться в портовому пункті «Кілія», що розташований на 54 км річки Дунай. Паспортні глибини біля причалу – 3 м, фактичні – 1,5 м. Лімітуючим для заходу суден в річку Дунай є канал  «Дунай-Чорне море», глибина якого коливається в межах 3,5-4 м в залежності від пори року. 

«Це новий досвід держави — передача цілісного порту у приватну власність. До цього держава мала незавершений досвід концесій та різні формати оренди частин порту. Восени 2019 року Міністерство інфраструктури надало до ФДМУ пропозицію приватизації ряду портів, а влітку 2021 — Регіональне відділення стало органом приватизації ЄМК ДП «МТП «Усть-Дунайськ», – прокоментував Олександр Славський, начальник Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській і Миколаївській областях. 

Олександр додав, що це був один з найменших морських портів. Але наразі, коли серед всіх українських портів можуть повноцінно працювати лише порти на Дунаї, то Усть-Дунайський порт працює більше, ніж в останні роки, можливо навіть на максимальну свою потужність. Однак стан майна (ви можете бачити на фото) напевно не дозволяє зробити більше. Новий приватний власник зможе інвестувати кошти і зробити сучасний перевантажувальний центр. Важливість цього під час війни неможливо переоцінити.

“До великої війни про “Усть-Дунайськ” майже всі забули. Основні інвестиції йшли в інші морські порти. Та цього року “Усть-Дунайськ” почав відігравати надважливу роль у  світовій продовольчій безпеці. Він одним з перших відновив роботу після початку повномасштабного вторгнення російської армії. У нього великий потенціал для розвитку українського експорту продовольства. Для цього потрібні інвестиції, які може принести приватний бізнес”, – прокоментував Голова Фонду держмайна Рустем Умєров.

Після початку великої війни порт був заблокований. Проте вже 1 квітня він відновив роботу. В той день звідти вийшло перше судно. З того часу порт перевалив на експорт 153 000 тонн зерна. Крім того, він обробляє імпортні вантажі, наприклад, сіль, рис. З 1 квітня порт перевалив 58 300 тонн імпортних споживчих товарів.

За січень-вересень 2022 року “Усть-Дунайськ” отримав 848 000 грн чистого прибутку. За січень-листопад він сплатив понад 9 млн грн податків до бюджетів усіх рівнів.

Стартова ціна становить 60 млн гривень (на остаточну ціну продажу нараховується ПДВ). Деталі та фото обʼєкту: https://bit.ly/UDport_privatization 

Історична довідка:

Своє існування порт розпочав у 1977 році як база обслуговування ліхтеровозу, та згодом закріпив за собою статус гирлового дунайського порту.

Першу регулярну лінію з перевезення вантажів придунайських держав — Болгарії, Угорщини, Чехословаччини та СРСР було відкрито в грудні 1978 р. Рейсом порт Усть — Дунайськ — Бомбей (Індія) та Карачі (Пакистан).

Великі габарити не дозволяли цим судам заходити до Дунаю. До порту веде автомобільна дорога через місто, що була відремонтована у 2019 році. Відстань до найближчої залізничної станції – 74 км (селище Дзинілор).

Довідково про процес приватизації:

До об’єкту приватизації не входить земельна ділянка. Новий власник матиме право оренди та купівлі землі у місцевої громади.

Стартова ціна формується на рівні балансової вартості нерухомого майна. Під час торгів конкурентна боротьба формує ринкову ціну, адже переможцем визначається учасник, який зробив найвищу ставку під час аукціону.

Інвестором може бути фізична або юридична особа, як резиденти, так і нерезиденти, крім осіб, пов’язаних з державою-агресором та стосовно яких застосовано санкції.