Одещину відвідали представники Українського ПЕНу
Одещину відвідали представники Українського ПЕНу у складі письменників: Тетяни Терен, Андрія Хаєцького, Ганни Осадко, Юрка Прохаська, Марини Пономаренко, Катерини Калитко та заступника виконавчого директора ПЕНу Максима Ситнікова
До групи також долучились французькі поети та публіцисти, які вже кілька місяців досліджують Україну – подружжя Анн та Лоран Шам-Массар (Anne et Laurent Champs-Massart). Проживаючи з нами події війни, вони розповідають про нашу культуру у виданнях Франції та пишуть вірші.
В рамках літературно-волонтерської поїздки відвідано бібліотеки Ананьєва, Подільська, Білгород-Дністровського, Арцизу, Татарбунар, Чорноморська та Одеси, проведено зустрічі з читачами, дружні й щирі розмови, розповіді про важливі книжкові новинки, читання сучасної української поезії, а також передача україномовних та англомовних книжок.
Подібні поїздки Український ПЕН організовує із червня 2022 року. За цей час було здійснено 20 літературно-волонтерських подорожей в усі звільнені та прифронтові регіони України: на Харківщину, Чернігівщину, Миколаївщину, Херсонщину, Сумщину, Дніпровщину, Донеччину, Запоріжжя, Київщину, Одещину. До кожної поїздки долучаються українські та іноземні письменники і журналісти.
Кожна поїздка має на меті:
– давати відчуття контексту, розуміння, чим живе сьогодні країна;
– сприяти мережуванню і появі нових ініціатив в середовищі інтелектуалів, культурних менеджерів, громадських активістів, волонтерів, військових, налогодження контактів з органами місцевої влади;
– надавати волонтерську допомогу від письменників і журналістів для гуманітарних і військових потреб в регіоні;
– збирати історії людей, які пережили окупацію чи блокаду своїх міст;
– підтримувати пошкоджені чи зруйновані бібліотеки у рамках кампанії “Незламні бібліотеки”;
– документувати злочини росії проти української культури;
– створювати інформаційні матеріали для українських та іноземних медіа тощо.
Нагадаємо, що Міжнародний ПЕН був заснований в Лондоні 1921 року за ініціативи письменників Джона Голсуорсі та Кетрін Емі Доусон-Скотт, й став однією з перших міжнародних правозахисних організацій, а також першим міжнародним об’єднанням письменників. На сьогодні у світі існує 146 національних центрів ПЕН.
Український ПЕН був заснований 1989 року і прийнятий до Міжнародного ПЕН 1990-го.
Першим президентом Українського ПЕН був український письменник-шістдесятник, режисер, актор, сценарист і поет, Лавреат Національної премії України ім.Т.Шевченка Микола Вінграновський.
З 1993 по 2010 його очолював український літературний критик, есеїст, поет, філософ, учасник руху шістдесятництва, політв’язень радянського режиму Євген Сверстюк.
У 2010 році очільником ПЕНу став правозахисник, публіцист Мирослав Маринович. 2014-го президентом було обрано Миколу Рябчука, у грудні 2018 року – Андрія Куркова, а з 2022 року ПЕН очолив український філософ, письменник, журналіст Володимир Єрмоленко.