Чинником активного розвитку тіньової економіки є, зокрема, неоголошена (офіційно не зафіксована) праця, заробітну плату за яку офіційно не фіксують для уникнення оподаткування або документування. Неоголошена праця найпоширеніша у сфері сільського господарства, будівництва, торгівлі, транспорту, тимчасового розміщення, організації харчування. Крім цього, сприятливі умови для тіньової економіки створюють заходи щодо заниження доходів підприємств суб’єктами господарювання, які мають значні готівкові кошти, проте оприбутковують тільки частину своїх доходів, щоб уникнути податкового тягаря.
З огляду на зазначене, пріоритетним напрямком детінізації економіки є, протидія розвитку неофіційних відносин на ринку праці.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області та його підрозділами постійно проводиться робота щодо захисту прав застрахованих осіб та легалізації виплати заробітної плати. Від рівня заробітної плати найманих працівників напряму залежить надходження податку з доходів фізичних осіб – основного джерела наповнення місцевого бюджету, відповідно до величини грошових потоків якого залежить утримання місцевої інфраструктури, а саме: фінансування медичних установ, закладів освіти та культури, виплати заробітної плати, стипендій та забезпечення благоустрою населених пунктів тощо.
Кожному громадянину гарантується право заробляти собі на життя працею та отримувати за це винагороду у вигляді заробітної плати, не нижче від визначеної законом. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання.
Винагорода за виконану роботу є основним джерелом формування доходів працюючих громадян та основою при розрахунку розміру пенсії.
Виплата заробітної плати нижче встановленого державою мінімального рівня та “у конвертах” без сплати єдиного внеску є грубим порушенням конституційних норм, гальмуванням соціального розвитку суспільства та позбавляє найманих працівників права на забезпечене майбутнє.
Відповідно до нині діючого пенсійного законодавства встановлена пряма залежність розмірів пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого фактично сплачені страхові внески до Пенсійного фонду. Тобто у страховий стаж при виході на пенсію враховуються тільки ті періоди, у яких відбувалось нарахування та за які повністю сплачені страхові внески із заробітної плати у сумі не меншій мінімального страхового внеску.
Шановні громадяни! Для реалізації своїх трудових прав та забезпечення пристойного рівня свого майбутнього Ви повинні вимагати від роботодавця легального оформлення трудових відносин через укладання трудового договору, а також регламентацію трудових відносин відповідно до чинного трудового законодавства. У разі відмови роботодавця кожен громадянин має право звернутися до компетентних державних органів за захистом своїх конституційних прав.
На сьогоднішній день, за допомогою реєстрації на веб-порталі Пенсійного фонду України, кожна застрахована особа має можливість контролювати свою зарплату, перевіряти факт сплати внесків та суму, з якої вони перераховуються. Також є можливість замовити отримання щомісячного смс-повідомлення про набутий страховий стаж користуючись Інструкцією з налаштування сервісу sms-інформування Пенсійного фонду.
Шановні роботодавці! Не чекайте проведення перевірки, своєчасно оформлюйте найнятих робітників, виплачуйте і відображуйте у звітності реальну зарплату. Пам’ятайте, ухилення від сплати обов’язкових платежів в усіх проявах, у т. ч. шляхом використання нелегальної найманої праці тягне фінансову, адміністративну та карну відповідальність. Водночас, офіційне оформлення працівників – це позитивний імідж та репутація надійного партнера, що є запорукою процвітання бізнесу та примноження прибутків.
Начальник головного управління О. БУРЯЧЕНКО