ВІКТОР ЛЯШКО: НАШЕ ЗАВДАННЯ – ПРИЩЕПИТИ КУЛЬТУРУ ЗДОРОВОГО ХАРЧУВАННЯ ДІТЯМ І ДОРОСЛИМ

Завдання реформи шкільного харчування, яка започаткована Міністерством охорони здоров’я  під егідою першої леді Олени Зеленської, – вирішити два питання: привити культуру здорового харчування дітям та через дітей передати цю культуру дорослому населенню.

​​Про це розповів міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко на ІІ-му регіональному форумі «Реформа системи шкільного харчування», який пройшов в Одесі, в рамках Національної стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у Новій українській школі.

«Зберегти здоров’я просто. Потрібні здорове харчування, фізична рухливість і поменше шкідливих звичок. Також важливий здоровий сон в достатній кількості. Культура дотримання цих речей закладається саме в дитячому віці. Коли ми говоримо про здорове харчування, саме в шкільних і дошкільних закладах дитина вчиться культурі харчування, бо проводить там багато часу», – зазначив він.

За його словами, є загрозлива тенденція: у нас кількість дітей з надлишковою вагою постійно зростає.

«Кількість дітей, які проводять більшу частину часу перед телевізором, в малорухливому способі життя, призводить до того, що ми закладаємо фундамент не здоров’я, а формування серцево-судинних та ендокринних хвороб», – сказав Віктор Ляшко.

Реформа шкільного харчування вже розпочалася. Міністерство охорони здоров’я України розробило та затвердило оновлений санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти, нові норми та порядок організації харчування учнів. Ці документи готували з огляду на міжнародний досвід та рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо принципів здорового харчування. Врахували також фізіологічні потреби дітей в основних харчових речовинах та енергії.

«Реалізація реформи системи шкільного харчування дасть можливість не тільки зберегти здоров’я дітей, а й сформувати здорові харчові звички в дорослому віці і таким чином знизити загальний рівень неінфекційної захворюваності серед дорослих українців. Як і будь-яка реформа — ця також потребує часу. На прохання учасників відповідних форумів, другий з яких зараз проходить в Одесі, під егідою першої леді Олени Зеленської, ми визначили перехідний період», — зазначив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Основним питанням є реалізація реформи на місцях. Для того, щоб навчальні заклади ввели нові продукти в перелік закупівель, потрібен час. Адже деякі тендери та інші закупівельні процедури на цей календарний рік вже проведені. Для того, щоб забезпечити закупівлі харчових продуктів відповідно до нових норм, на засіданні уряду було прийнято рішення про встановлення перехідного періоду запровадження норм харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку до 1 січня 2022 року. Навчальні заклади можуть використовувати вже укладені договори на постачання харчових продуктів та послуг з харчування, що діють до 31 грудня 2021 року.

Під час виступу на Форумі в Одесі міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко розповів про нове рекомендоване меню та підхід до його складання: обмежена кількість солі та цукру, жирів рослинного і тваринного походження, а також соків. До нових норм не включали ковбасні вироби, сосиски, рибні, м’ясні та плодоовочеві консерви, кондитерські вироби, адже ці продукти мають високий вміст солі, цукру, а деякі з них — консерванти та трансжирні кислоти, що суперечить принципам здорового харчування. Також зменшені норми споживання хліба та картоплі. Натомість збільшена кількість споживання молока та кисломолочних продуктів, м’яса, риби, круп та бобових.

«При рекомендованих 25 грамах, діти до 3-х років вже споживають у нас близько 50 грамів цукру за добу. Збільшується споживання майже у два рази. Якщо ми говоримо про шкільний вік, то в середньому діти у нас споживають 67 грамів цукру. Тобто вже аж в три рази перевищення. Це приходить з солодкими газованими напоями, яких достатньо велика кількість, низька фізична рухливість до цього. І це призводить до того, що у нас ожиріння у дітей. Наприклад, 12% хлопців і 8% дівчат мають ожиріння у віці між 11 до 17 років. Саме в шкільний період», – зазначив Віктор Ляшко під час свого виступу.

Міністр зазначив, що правильне харчування дітей дозволить попередити в майбутньому появу різних захворювань. За словами, Віктора Ляшка, наразі запроваджене таке меню в школах, яке показує, що здорове харчування це не тільки корисно, а ще й смачно і різноманітно.